Dva výsledky voleb jako příklad všem?

V roce 2014 se konaly komunální volby a existují dva výsledky, s kterými bych se s Vámi rád podělil, protože mi vyrazily vyloženě dech. Jedná se radnici okresního města Kolín, které je známo jako průmyslová a ekonomická tepna ČR díky automobilce TPCA a také o radnici městské části Praha 7. Na těchto místech totiž vyhrála občanská uskupení a “staré” zavedené strany dostaly těžkou lekci.

V Kolíně uskupení “ZMĚNA pro KOLÍN” získalo neuvěřitelný 63,95% hlasů a 20 mandátů z 27. O co víc tento výsledek je šokující, že se nejedná o nějaké nové uskupení, ale stranu současného starosty města Víta Rakušana. Lidé v Kolíně tak takto ocenili jeho práci a práci současné radnice. A co mu k výsledku stačilo? Nekrást, nezadlužovat se, dělat něco pro lidi a chodit mezi ně a neschovávat se v drahých kancelářích, vilách a autech. Zatímco minulé vlády v Kolíně pod taktovou ODS, ČSSD a jiných město zadlužily až “po uši”, současné radnice město výrazně oddlužila a stáhla zde městský dluh o více jako 100 milionů. K tomu opravené školy, hřiště, rychlé reagování na jakýkoliv problém, který se ve městě vyskytne třeba přes sociální síť Facebook a o výsledek je postaráno. No a jak dopadly velké strany? KSČM dva mandáty, ČSSD jeden mandát a ODS s TOP09 nula mandátů. Volební účast byla pěkných 40,29%.

Druhým podle mě fantastickým výsledkem je výsledek hnutí “PRAHA 7 SOBĚ” na radnici městské části Praha 7. To získalo 43,69% hlasů a bude také v radě disponovat většinou. A to přesně 15 z 29 hlasů. Hnutí pod vedením Jana Čižinského a Hany Třeštíkové šlo do voleb jako aktivistické hnutí, které se pomocí referenda v minulosti snažilo zabránit předražené výstavbě nové předražené radnice či chtělo vyhnat herny z města. Nyní k těmto plánům mají možnost na radnici. A výsledky velkých stran? ODS tři madáty, TOP09 tři mandáty, ČSSD dva mandáty a ANO2011 dva mandáty.

Pěkný výsledek získala i Změna pro Liberec Jana Korytáře. Ta získala ve volbách na magistrát města 25,4%. Velký šokem je i výsledek Pirátů v Mariánský Lázních. S výsledkem 21% se určitě nepočítalo. No a výsledek Žít Brno s podporou Pirátů v Brně (11,89%) je také sympatický.

Co tyto výsledky ukazují? Že lidé umí ocenit občanskou iniciativu lidí. Alespoň tedy na regionální úrovni. Ukázalo to, že lidé vidí kdo se skutečně snaží pro ně něco dělat a komu jde jen o veřejné finance. Lidé také ukázali, že nejsou zvědaví na nějaké kmotrovské koalice typu ODS s ČSSD. Kéž by tomu tak bylo všude.

Zdroj: http://cemper.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=430448

Napsat komentář