Kauza zahrádkářské osady Ořechovka ožila

Budoucnost zahrádkářských kolonií Za Vodárnou a Ořechovka je nejistý. Zhruba polovina zahrádkářů by zde ráda stavěla rodinné domy, polovina by ráda lokalitu ponechala v stávajícím stavu. Podle dostupných informací by některé pozemky rádi využily k stavbě i některé stavební firmy. Město Kolín postupně řeší situaci.

Podle našich informací se město chystá v první etapě prodat pozemky v ulici Josefa Suka. Jednalo by se o zahrádky 8-25, kromě těch, které již vlastní společnost ARALDO.

„Dle územního plánu se jedná o zastavitelné území, kde případná stavební aktivita je podmíněna navíc územní studií. Možné varianty jsou prakticky dvě. A) Město pozemky prodá případným investorům k realizaci záměrů dle územního plánu a předepsané, přijatelné územní studie. Město si ponechá pozemky, minimálně do doby vzniku a přijetí závazné územní studie na celou lokalitu a o jejich dalším nakládání se bude jednat až po vzniku a přijetí studie. Nyní se tento problém řeší ve spolupráci s panem architektem města,” píše ve vysvětlení Martin Tichý, který je vedoucím odboru regionálního rozvoje a územního plánování.

Do kauzy se však vložila i místní organizace Strana Zelených. „Územní studii, případně rozhodnutí o prodeji pozemků budeme určitě připomínkovat, chodit na zastupitelstvo a vysvětlovat, proč tak město činit nemá, řekl za kolínské zelené Jan Cemper.

„Myslíme si, že do budoucnosti území mají právu mluvit všichni občané Kolína a okolí, zvláště pak okolních sídlišť. Lokalita dosud totiž plní funkci odpočinkové zóny a jaké si zelené oázy v průmyslovém městě,“ řekl za kolínské Zelené jejich člen Jan Cemper.

Strana rovněž šíří petici proti tomuto záměru. „V porovnání s ostatními městy v okolí (například s Kutnou Horou, Poděbrady, Nymburkem i mnohem většími Pardubicemi) patří k městům s nejmenším počtem zeleně v regionu. Nedostatek zeleně a vodních ploch následně souvisí i přehříváním města v horkých dnech. Tam kde je jen “beton” nemá město možnost ochladit se,“ píše se v petici.

Vypadá to tak, že zahrádkáři v této lokalitě dokončí tuto sezonu a následné roky jsou již ve hvězdách. „Budeme se snažit tento záměr zdržovat, aby Ořechovka zůstala taková jaká je dnes i následující roky,” dodává na závěr Cemper.

Napsat komentář