AZOS v Nymburce stále obtěžuje lidi

Přes všechny snahy místních obyvatel i radnice, chemička AZOS stále obtěžuje místní obyvatele Nymburku. Především pak obyvatel Zálabí. Lidé již několikrát protestovali lidé proti pokračující výrobě ve firmě, která podle nich vypouští do ovzduší jedovaté látky a působí v Nymburce nezákonně.

Za město i za občany města v soudní síni nutno říci, že jsme byli zcela šokováni závěrečným poučením paní soudkyně. Předložili jsme posudek Státního zdravotního ústavu, tedy instituce, která je oprávněna dopad na zdraví zkoumat a který říká, že zápach je natolik stresujícím faktorem, že prokazatelně vyvolává psychosomatické problémy. Dále byl předložen posudek Ing. Auterské, která též osobně svědčila, že zápach je natolik intenzivní, že dalece přesahuje veškeré limity běžně používané v Evropě, např. v Dánsku platí norma, která považuje už za problematické jednu pachovou jednotku, v Nizozemí mají vyšší limit, tolerují 5 pachových jednotek v bytové zástavbě, v Nymburce bylo naměřeno 20 pachových jednotek! Vůbec nebylo přihlédnuto ke svědectví občanů, kteří vypovídali u soudu. Vůbec nebylo přihlédnuto téměř k denním hlášením na Městskou policii, kdy občané hodnotili zápach na stupnici od jedné do pěti, častokráte známkou čtyři a pět, jako velmi obtěžující,“ píše se ve zprávě radnice pro občany.

Ve čtvrtek 15. června 2017 se před budovou AZOSU konala další demonstrace. „Když se podíváte kolem sebe, tak vidíte, že tu nejsou žádní extrémisté, ale normální zoufalí lidé, kteří už nevědí, jak dál. My nemáme oporu v úřednících. Město Nymburk na nás kašle. Soud, který město proti Azosu vede, je jen o očištění vlastních úředníků, že nepochybili. Nejde zde o zastavení výroby v Azosu,“ míní občan Nymburka Martin Křížek.

Kauze se věnuje i místní spolek Permanent. „Nymburk býval hezký a voňavý. Už není. Na Zálabí se objevil AZOS, ilegální chemická továrna bez kolaudace a povolení. Městem se šíří zápach, lidé mají zdravotní potíže. Občanů se nikdo na nic neptal, problémy se zametají pod koberec, radnice i kraj vychází AZOSu vstříc. Teď nám ti samí filištíni chtějí na Zálabí postavit sušičku městských kalů pro Středočeský kraj,“ píše se v popisu skupiny Za zdravý Nymburk, kterou má spolek na starosti.

Celou kauzu sledujeme. Několikrát jsem byl i na demonstracích. Pokud budou Zelení v Poslanecké sněmovně, slibujeme, že více zapojíme do kauzy ministerstvo životního prostředí a sněmovní výbor pro ochranu prostředí či zdravotnický výbor,“ slibuje Jan Cemper.

“Nelegální lakovna AZOS otrávila vzduch v Nymburce. Každodenní vypouštění toxických látek do ovzduší způsobuje otoky sliznic, krvácení z nosu a záněty spojivek. Lidé jednají s úřady, pořádají demonstrace a sepisují petice už skoro tři roky a AZOS stále smrdí. Nebudu se divit, až dojde na občanskou neposlušnost, naopak ji ještě podpořím. Není možné, aby majitel lakovny vydělával na úkor lidského zdraví a úřady tomu jen přihlížely,“ řekla Monika Horáková, členka předsednictva Strany zelených.

Napsat komentář